Tekken a jeho svazový zářez

Ahoj bando tak po delší době kdy nebylo moc času na nějakou tu výpravu tak se mi nakonec povedlo utrhnout na tři dny k vodě. Účelem bylo si jít hlavně odpočinout a třeba chytit i nějakého pěkného mohykána našich vod, což se nakonec povedlo. Jako první zabral kapřík o váze 7kg. z čehož jsem byl zaskočen na to jak byl krásně rostlej a měl tak malou váhu tak bojoval vzdatně, řekl jsem si první vlaštovka a byl jsem rád a rázem plný energie. Na což druhou noc se dostavil už opravdový bojovník našich vod z váhou 18kg. který zobnul Berry Boom 24mm. v neutrálu... a byl tím nejkrásnějším završením mojí výpravy a já mohl z úsměvem spokojeně odjet domu.. Balení věcí v dešti nebylo sice nic moc.. ale z úsměvem na tváři z úspěšné výpravy šlo vše lépe. a za to můžu poděkovat jak jinak než svatému Petrovi.. který stál opět při mě.. Tekken

 

Krátká výprava s peletami

Zdravim fanousky a priznivce Mastodontu   Tak jsem se po dlouhe dobe dostal na jednu z ceskych stredne velkych vod. Jelikoz jsem zde nekolik let nebyl, a znal jsem pouze hloubku vody, tak jsem vyzbrojil na rychle chytani pouze 3kg method mixem bloody spice fish, 2kg partiklu a cca 5kg pelet black hole o prumeru 26mm. Misto jsem si zvolil na navetrnne strane, kde je vzdy vetsi koncentrace ryb, jelikoz jsem jezdi za potravou, kterou jsem nafouka vitr. Po celem procesu rozbalo...vani a chystani mi na samotne chytaci zbylo cca 10hodin cisteho casu. Jako prvni jsem si rozkrmil jedno misto na cca 2,5 metrech hloubky. Prvni zakrm byl pomerne masivni (cca 3kg smesi z partiklu pelet a methodu). Pote jsem uz jenom poslal olovo na dno a tesil se na odpocinek. Ten netrval dlouho a jako prvni mi prisel pruzkumnik o cca 6kg. Dalsi ryby na sebe nenechali dlouho cekat a z udajneho odpocinku se vyvrbila sichta jak na bezicim pase,  pelety, partikl a method mix jsou vybornou volbou a kombinaci pro rychle chytani, kdy nam prumer pelet pomuze i pri selektovani vetsich ryb. Cely den se vydaril na jednicku a vse fungovalo tak jak melo, tak prikladam fotky nejvetsich, kterym zachutnaly vyse zminovane pelety. A timto bych se chtel zaroven i predstavit jako novy clen Mastodont baits teamu, kde mam na starosti obchodni zastoupeni pro cechy a anglicky mluvici zeme. At to jezdi  Vasek Svoboda

 

 

 

Telegram z jezera Bled

Zdar!

Zdravím všechny  příznivce Mastodont Baits z jezera Bled. Doufal jsem ve většího, ale je celý týden strašné horko a bezvětří. Kapr 93cm/20kg je v tomhle počasí myslím si luxusní ryba, i když jsou zde i 2x tak větší. Výprava do Slovinska dopadla nakonec skvěle, na ten boj s počasím a všemožnými omezeními na této vodě. Jednoho menšího kapra jsem ještě pokazil. Berry Boom i v této mrtvole opět přinesla své ovoce. Bohužel změna počasí přišla až dnes, kdy balíme na cestu domů. Každopádně mám nový osobák, nové zkušenosti a těšte se na podvodní video z průzračné vody!

Petrův Zdar, za Mastodont Baits

Martin Veselý

 

 

 

 

Na co se mi ptáte

Jelikož je značka Mastodont Baits stále více populární a tím se i začínají množit různé dotazy na moji osobu a firmu, moje oblíbené montáže, naše boilie a tak dále. Rozhodl jsem se napsat článek, kde Vám snad hodně věcí objasním. Hlavně to,  jak se člověk může stát takovým bláznem do rybaření jako já.

Od mala jsem doslova hltal rybářskou literaturu a trávil veškerý volný čas u vody. S mojí první knížkou "1000+1 rada pro rybáře" jsem i spával. Začalo to lovem na plavanou se splávkem v rybářském kroužku v mých 7 letech a zlatou udicí, když nepočítám pytlačení ve vojenském prostoru nedaleko Plzně, kde nám to správci tolerovali. Pak se přidala vláčka a muškaření a lov dravců na živé nástrahy. O prázdninách jsem trávil celé léto u mé srdcové vody na řece  Úslavě a jejím pstruhovém přítoku, kde bydlel můj strýc. Také výborný rybář a dobrý člověk, který mi mnohému naučil. Tam jsem vášnivě lovil ryby všeho druhu podle okolností.  S postupem času, kdy jsem zjistil, že k ulovení větších  kaprovitých ryb je potřeba u vody strávit delší čas a klid na lovném místě, jsem začal preferovat lov na položenou. S tím se samozřejmě přidala potřeba najít nástrahu, která odolá atakům bílé ryby a malých kaprů. Prostě vydrží čekat na toho správného kusana a bude dostatečně atraktivní. Byl začátek devadesátých let a na jedné výpravě s našim rodinným přítelem Františkem Vojáčkem, který pracoval v rybářských potřebách u Frause v Plzni jsem na tuto hádanku dostal nečekaně rychlou odpověď. Franta vytáhl z kufru zelené 120tky s přezdívkou žába dva pytlíky pro mě neznámých kuliček s nápisem Mosella a Top Secret. Uchvácený vůní, která se linula z kufru automobilu s příměsí benzínu a následně  překvapený stylem vázání udice jsem tiše dumal, zda toto může vůbec fungovat s tou kuličkou pod háčkem a s tím těžkým olůvkem a s takovou divnou neprůhlednou pletenou šňůrkou?? Franta mi ale rychle vyvedl z omylu pár pěknými kapry nachytanými přes víkend na Orlíku, velikostně pro mě zatím nevídaných rozměrů. Od té chvíle jsem byl na dosmrti lapen kaprařinou.

Jenže boilies bylo pro školáka moc drahé a kukuřice nebyla dost selektivní a těch pár darovaných kuliček boilie nebylo bez krmení dost účinné, což jsme vypozoroval vcelku rychle. Rozhodl jsem se tedy, že si vyrobím své boilie. Začal jsem hltat starou anglickou literaturu a články v časopisech, sledovat Team Mosella a Top Secret a shánět receptury. V druhé polovině devadesátých let už moje rybářské kulinářské umění dohánělo moje rodiče v paneláku k šílenství. Smrad, který se linul digestořemi všech pater našeho baráku byl tak obrovský, že sousedi div nevolali, policii, aby hledali v ostatních bytech mrtvolu. Pomleté granule pro psy a všemoužné moučky všude, v lednici žádné vejce, v mrazáku pet lahve plné tekutých potrav, vaječné melanže a spousty dalších časem často neidentifikovatelných předmětů.  Po několika tragických várkách boilie, které plavalo, nebo praskalo, nebo bylo jako beton vznikly první kuličky, na které se povedlo chytit pár pěkných ryb na svém oblíbeném lomu, ale zdaleka to nebylo ono. To, co fungovalo na jedné vodě nefungovalo jinde, to, co na jaře nejezdilo v létě, a tak jsem pomalu začal chápat, že k přípravě a lovu na boilies je nutná taky znalost biololgie, chemie, fyzika a že je nesmírně důležité, aby bylo boilies uzpůsobené trávení ryb v daném ročním období, aby nástraha uvolňovala atraktanty i ve studené vodě, nebo naopak v létě nebylo přehnaně atraktivní a rychle nevyčichlo.

 

Dalšími důležitými faktory, které jsem objevil byla energetická hodnota boilie a obsah proteinů. To mi dalo možnost cílit jak na řeky, tak na stojaté vody. Poslední oříšek jsem rozlouskl nalezením surovin, které nepohlcují pachy dna a pochopením toho, že je důležitá i hmotnost nástrahy. A ejhle po pár letech se začalo opravdu dařit a začal jsem chytat ryby okolo váhy 8 kg, což pro mě byl tenkrát obrovský úspěch se svým prahistorickým vybavením. V patnácti jsem konečně měl vše potřebné k tomu, abych mohl vytáhnout pořádnou rybu. Moje první děličky z druhé ruky od Byronu, vlasec také byron, navijáky Ryobi a swingery. Měl jsem nádhernou výbavu na kterou do dnes s vděkem vzpomínám, ale pořád ne, a ne chytit svých vytoužených 15+. Pořád mi vrtalo hlavou, co dělám špatně, Pak se mi dostaly do ruky knihy od autorů Toma Paisley a Kevin Maddocks.

(krásný labáček chycený mimo krmák na montáž s odpadávacím kamenem bez závěsky)

Pro mně úplná revoluce ve vázání návazců a lokalizaci lovného místa. Začal jsem používat těžší olova, jiné typy pletených šňůr a návazcových materiálů, broky, rovnátka, zarážky, bezpečnostní klipy a závěsky. Lovné místa jsem dříve hledal čtením vody, dno zkoumal pomocí olova, toto mi ale přišlo nedostatečné, tak jsem si pořídil první echolot a člun a začal jsem pořádně zkoumat vodu a oklepávat dno tyčí, nebo olovem a zavážet nástrahy. Zprvu jsem se snažil pokládat montáže do míst, kde jsem lokalizoval ryby, ale ne vždy jsem slavil úspěchy. S časem jsem došel k názoru, že ryby mají svá místa, kde odpočívají a nežerou, nebo jen náhodně, když je vydráždí atraktivní nástraha a místa, kde se  ryby pravidelně krmí. Hrany, díry, lavice s tvrdým dnem. Na těchto místech se ryby na echolotu objevovaly ve větším množství ráno a večer ve dne byly naopak spíše v klidových zónách, kde se většinou i ukazovaly.

( montáž s odpadávacím kamenem se ztraceným uzlem bez závěsky)

Toto zjištění a cílený lov konečně přinesl pravidelné úlovky ryb nad patnáct kilogramů bez nutnosti masivního krmení. Většinou mi stačí dvacet kuliček pohodit plošně na cca 10 m2 a PVA k háčku, to dávám vždy i z důvodu, aby se nemotala montáž. Poté dokrmuji až po záběru a když potřebuji krmit masivněji, tak krmím v klidovém období mezi 12 – 14hod a plošně, kdy ryby z pravidla nebývají tak aktivní. Co se týká montáží tak, jsem zjistil, že v jednoduchosti je síla. Nejraději používám pletenou šňůru, délku návazce volím dle opatrnosti ryb a ročního období olova nikdy lehčí než 100gr z důvodu dobrého záseku, kameny 250gr a více. Pokud mohu, tak používám montáž s kamenem a ztraceným uzlem, když to není možné, tak odpadávací závěsky. Toto mi pomáhá zdolat ryby poblíž překážek, nebo tam, kde jsou ostré hrany, násypy kamenů, stulíky. Na Labi vždy používám šokovku o průměru 60 v délce minimálně 15m. Vždy se snažím mít krmná místa dál od sebe, aby šňůry nerušily na lovném místě, když je vhodně disponované dno, tak použiji back leady. Toto vše je z mého pohledu asi nejdůležitější pro lov velkých kaprů snad kromě bodu č. 1 a to je lovit je tam, kde se opravdu vyskytují. Všechny tyto věci se chystám v průběhu roku natočit do sledu krátkých videí o lovu kaprů a amurů. Proto se záměrně moc nerozepisuji.

(labská mamina před třením, chycená z hrany na 5,5m na montáž s odpadávací závěskou a kamenem)

Co se týká samotného boilie, tak s úspěchy přišla i poptávka a tím se rošířil okruch mých přátel, kteří celou dobu mé boilies testovali se mnou a vkládli v mé kuličky důvěru. Na základě jejich zpětné vazby a vlastních zkušeností jsem se roky posouval kupředu malými krůčky a posouvám a učím se nadále. Léta jsem na rybách svoje kuličky stavěl proti velikánům na druhém prutu. Proti značkám, jako jsou Rod Hutchinson, Nash, Solar, Nutra Baits, CC Moore, Top Secret a snařžil se dosat na jejich úrověň. Někdy mi přechytaly, někdy byla remíza, někdy jsem vyhrál já a někdy ryby nežraly nic. Dnes jsem si naprosto jistý, že mé boilies má srovnatelný účinek co do počtu záběrů a velikosti lovených ryb na nejtěžších vodách světa. Takže jsem defakto vděčný i konkurenci, že mi dostala tam, kde jsem a v počátcích mi inspirovala.

(odhozová montáž na amura a kapra určená do překážek při snížené aktivitě ryb)

Snad Vám toto trošku pomůže v dnešní uspěchané době a přívalu komerčních článků tipu „přišel jsem k vodě napíchl jsem pod háček produkt x nakrmil xx kg a přišel záběr od kapra 23 kg jeden z těch menších „. Kaprařina je nádherný koníček, ale i dřina a neustálé sebe zdokonalování. K úspěchu je potřeba trpělivost a zkušenosti a ani ten sebelepší produkt Vám nezaručí úspěch, a to je na tom to krásné. Kaprařina je relaxace a příroda a úcta k ní, ne slepá honba za kilogramy, nebo venkovní párty u vody. Bohužel dost často mi to tak u některých jedinců přijde. Kaprařina je ale také obrovský boom a bussiness, se kterým si ĆRS neví rady a vše se jen slepě řeší omezováním svobody rybářů, ale o tom až zase jindy. Ať už to v celé v té naší malé zemi dopadne jakkoliv, tak jen doufám, že i za pár let najdu někde u vody malé klidné místo, kde rozložím bivak a budu učit svoje dvě malé děti lásce k přírodě a tomuto krásnému koníčku, tak jako to kdysi moje rodina a přátelé učili mě.

(březnový Ital z kanálu chycený na montáž s odpadávacím kamenem a délkou návazce 70cm)

( srpnový klenot z Labe chycený z lavice na 2,5 na montáž se ztraceným uzlem)

Závěrem bych chtěl také poděkovat Pepíkovi Tučkovi, jehož celoživotní postřehy pomohly doladit za těch deset let co se známe moje koule a rybolovnou techniku do dokonalosti a těm, kdo vydrželi číst tento článek až dokonce přeji hodně úlovků a klidu u vody, třeba se tam někdy setkáme.

Petrův Zdar, Honza Tolar.

Mastodont Boilies

Fishing with boilies is a modern and effective way of carp fishing such as grass carp, tench and of course common carp. Carp is the most widespread fish in our lakes, but also in rivers. From this statement, a group of fishermen crystallized the so-called carp fishing tackle and baits, with special technology in the fishing industry, which is now called modern angling.

Angling is a wonderful hobby, but also hard work and constant self-improvement. It takes patience and experience to succeed.

To catch bigger fish, you need to spend more time on the bank. Finding the right place and exploring the bottom. This can be done with lead, or better sonar. For large fish that spend most of their time at the bottom, it is better to prefer the technique with special rigs and leads. Due to a good jam, it is better to use lead heavier than 100g. If you want to catch really big fish, then of course the need arises to find a bait that can withstand attacks by white fish and smaller carp. It just keeps waiting for the right one and to be attractive enough.

MASTODONT BAITS BOILIES - We do it differently!

Our vision is to provide an unrivaled and different range of fishing baits and lures that will guarantee the success and unique experience of every fisherman, without unnecessarily damaging nature. Mastodont Baits boilies are Czech-made boilies made by Czech fishermen. Boilies are made from quality ingredients and tested by Mastodont Baits testers and friendly fishermen before being released for sale. Each row of boilies is built from a unique mixture, which we make from the ground up ourselves.

Our boilies are characterized by a high proportion of proteins, amino acids, carbohydrates, enzymes and more, which is clear at first glance on the boilies. Another thing that you will notice at first glance is the unique coarse or hairy structure of boilies, which guarantees maximum release of attractors into the water and irregular shapes. The shapes of the boilies are determined by the stiffness of the dough roughness. Our boilies cannot be produced on classic large-scale production lines, so with us you can be sure that each product passes through our hand and is in a way original, because is naturally absolutely perfectly rounded.

Mastodont boilies do not contain non-thermally processed bulk raw materials, food gum and other non-standard binders. Because these ingredients leave a taste, they make the boilies indigestible to fish, which in many cases is very dangerous for carp, grass carp and tench.

BOILIES production

A bait that works in one lake, river, and so on, may not work on another one, what works in spring may not work in summer and vice versa. Making boilies is far from a simple matter. Knowledge of biology, chemistry and physics is therefore necessary to develop an attractive and effective bait. For effective fishing, it is extremely important that the boilies are adapted to the digestion of the fish at a given time of year, so that the bait releases attractants even in cold water, or, conversely, is not overly attractive in summer and does not sniff out quickly. Other important factors pitfalls are energy value and protein content. A significant part of successful fishing is finding raw materials that do not absorb the odors of the bottom and thus weakened the effectiveness of the bait. Mastodont baits and lures are developed on the basis of years of experience fresh waters carp fishing, large and small lakes, rivers and fishing in all seasons. Therefore, these baits are successful developed for catching "big fish".

Types of Mastodont BOILIES 

boilies_tropical_dream6.jpg

Classic boilies. Boilies that lie at the bottom of a lake or a river. Suitable as a bait, but also as a bait when feeding fishing grounds. It is very crucial for these boilies  to not absorb the smells of the bottom. 

ADADAD.jpg


Pop-Up boilies,
or also floating boilies, are baits that float in the water. Boilies can be used alone or in combination with classic boilies, so-called "snowman combination".

mastodont-v-dipu_2020-02-01_18-32-35_732x732.jpg


Dipped boilies,
or also boilies in a dip, are sinking or even floating boilies dipped in a fishing dip. Liquid fish dips increase the effectiveness of baits and lures. Thanks to their unique composition, the dips emit an intense food signal, which spreads through the water like an avalanche in all seasons, thus shortening the waiting time for a carp run and increasing their number.

neutrálně vyvážené boilies

Neutrally balanced boilies release attractants very well in all seasons. When engaged, they put up minimal resistance in the water, despite their large diameter. They do not interfere with the fish, as they contain only dough and cork, in the same color and flavor of boilies that you use. They are halfway between sinking and floating boilies.

quickcrab3.png

Enery boilies QUICK ACTION as limited edition boilies designed especially for long-term and more massive feeding campaigns, for rivers, competitions and fast fishing, or as a supplement to our neutrally balanced boilies.

Consumption time and service of boilies 

Do you tidy up your fishing tackle after the winter, have you found old boilies and don't know if they are still usable?

The shelf life of boilies is usually indicated by the production date and expiration date on the packaging. In most cases, the consumption time of finished boilies is about two years from the time of production. If you store the boilies properly - in a cool place and out of direct sunlight, it will retain its nutritional value and appeal. If you dry the boilies on the stone, they will last you even longer. Dried boilies are selective and resistant to attacks by white fish and small carp do not like it so much. If the boilies are well built like ours, they are as attractive to dried as they are fresh. Boilies with milk proteins even more. If you need a real bomb in cold water or dead periods, I recommend you steam the boilies and pour a booster or dip in the same flavor right after the heat. Boilies treated in this way do not absorb the smells of the bottom, it is maximally attractive and at the same time it can wait for the right mastodont.

Zdenda zahájil sezónu osobákem.

 

Letošní březen pro rybaření nenabídl dvakrát příjemné podmíny. Řeky tekly, jasno a chlad s východním větrem střídal déšť. Teploty se měnily obden a tlak také. Kdo byl v té dobvě u vody tak to ukusil na vlastní kůži. Zdeněk si toto počasí užil na středně velkém stojáku, kde se svími přáteli marně 4 dny přemlouvali ryby pohybující se uprostřed sloupce k záběru. Po čtyřech dnech taktizování přišel Zdendovi kapr 20,5kg, který zobnul ze dna boilie Tropical Dream s Mangovým Fluo Pop-Up 16mm.

https://www.youtube.com/watch?v=SGYlDidxwuY

 

Ke konci výpravy ještě přišel Robertovi pěkný lysec na 20mm Crazy Mussels. Někdy jsou ty ryby zaslouženě vydřené :-)

Team Austria testoval sílu neutrálně vyváženého boilies

 

V půlce března nás navštívil Team Austria společně s Marcelem, kteří přijali naše pozvání na 37 hektarovou vodu, kde testovali naše neutrálně vyvážení boilies v korku. Počasí se měnilo každý den, voda měla 8°C, ale kluci jsou z Alp zvyklý. Za 6 dní se jim na nepříznivé podmínky povedlo nachytat dost slušných ryb ( největší 19,20, 19,5, 19,80 20,20kg). Kupodivu ryby nejvíce reagovali na průměr 24mm v příchutích Tropical Dream a Berry Boom. V závěsu byl Scopex- Coconut a Crazy Mussels.

Děkujeme a doufáme v brzké setkání někde u vody!

 

Dvojitá výhra!

Když jsem se loni na jaře přihlásil s kamarády do rybářské soutěže o největšího kapra, kterou pořádala firma Mastodont Baits, nenapadlo mě, že se na mě usměje štěstí, a to hned dvakrát. A tak jsme s klukama vyplnili přihlášku a 5. května jsme společně odjížděli na týden na 60hektarové jezero Malvíny mezi Čelákovicemi a lázněmi Toušeň.

Týden utekl jako voda. Ač nebylo úplně ideální počasí, na jezeře, kam jezdím od jeho otevření, se dá vždy něco vymyslet. A tak jsem opět improvizoval, než jsem přišel na to, jak mé drahé kamarády pod hladinou rozhýbat. Nakonec ryby reagovaly tak, jak bych předpokládal. Prochytával jsem se přes pěti- až desetikilové kapry, a ne a ne chytit něco do soutěže. Nakonec jsem odjížděl s cca osmdesáti záběry. Největší rybou byl šupináč devadesát dva centimetrů. Na jezero, jaké jsou Malvíny, to nebyl výkon, který jsem očekával, ale tak to prostě bylo. Vše jsme nafotili, jak to bylo v podmínkách soutěže, a hurá domů. Tak, jak bývá v mém případě zvykem, málem jsem zapomněl fotky poslat. Nakonec to klaplo, ale bylo to jen tak tak. Zlatá má manželka, která vždy myslí na všechno, a fotky za mě poslala. Na konci července soutěž skončila, proběhlo vyhodnocení a mně z firmy zavolal Honza Tolar, že jsem se se svým kaprem z Malvín umístil na krásném 2. místě. Rybářskou výhrou bylo 10 kg krmiva neboli boilie, tedy kuliček z různých směsí. To bylo super. Prázdniny byly v plném proudu a já jsem shodou okolností s rodinou a pár přáteli chystal odjet na dovolenou na svazové Středočeské jezero, kde jsme byli už loni. Jsme profesionální carp tým, má žena s kamarádkou, obě nerybářky, tlupa dětí a já.

Přijeli jsme k vodě, postavili bivaky. Následoval uvítací večírek a hned druhý den, tak kolem desáté ráno, se začalo chytat. Vše s námořnickou rozvahou, vždyť jsme na dovolené. Nahodil jsem dva pruty do zakrmeného místa a vyčkávalo se na první záběr. K večeru se děvčata s omladinou vrátila z koupání, a vtom se rozjel pravý prut. Holky se chopily akce a první ryba byla z vody venku. Kapr 87 centimetrů, šupináč. Spokojeně jsme chytali dál, pomalu se začalo stmívat. Večer nás poctili svou návštěvou kluci z Kostomlátek z Mastodont Baits. Po krátkém představování, ten večer jsme se viděli poprvé, padl návrh, ať si s nimi jedu vybrat svou výhru, že mají v Nymburce dílnu, kde kuličky válí. Tak jsem jel. Ta jejich dílnička, to je taková cukrárna pro kapry. Vonělo to tam vším možným. Vybrali jsme různé druhy boilí, mezi nimi Tropical Dream a Berry Boom, a vrátili jsme se zpátky, že to začerstva ještě vyzkouším. Mastodonti odjeli s rozloučením, ať si dobře zachytám.

Vytáhl jsem jeden prut a tyhle voňavé vodní kuličky, jako je Tropical Dream, jsem vyzkoušel. Neutekla ani půlhodinka a už to frčelo. Do půlnoci jsem ještě udělal další dva záběry. To se to usínalo. S děvčaty sklenku vínka na dobrou noc a ráno se uvidí. Je to dobrý, říkal jsem si. Z pondělí na úterý se počasí začalo měnit. Děvčatům jsem radši nic neříkal, abych jim nevzal veškeré iluze o letní dovolené. Ale já už jsem věděl své. V srpnu v Polabí začal ze dne na den podzim. Pouze na pár dní, ale to mi vůbec nevadilo, ba naopak. A tak mi začala ta správná rybařina. Dobré rybářské počasí, nenápadné, ale tvrdé dno a výborné krmení. Berry Boom a Tropical Dream začaly pod hladinou pracovat jako golem. Na jiné parády se ani nedostalo, nebylo to potřeba. Co se dělo pod vodou, tak u toho jsem nebyl. Ale co jsme viděli na břehu za těch pět dnů, mluví za vše.

Záběrů přibývalo a váha zdolaných ryb šla nahoru a nahoru. V tu chvíli jsem si říkal, kde pak máš asi váhu, chlapče? Tady se ještě něco odehraje. Míry ryb, které jsme zdolali, se přibližují bez pár centimetrů rovnému metru. Pátý den kolem oběda se rozjel pravý prut. Následoval tupý zásek, a v ten moment jsem si říkal, tak tohoto kapra bych rád viděl. Pěknou chvilku jsme se přetahovali, kdo s koho, a já vyhrál. Holky tomu nechtěly ani věřit, ten kapr je těžšínež náš Mareček, který jde v září do první třídy. Byla to Mastodont ryba 104 cm, cca dvacet tři kilo, a to se držím při zemi. Zlatá dovolená v Polabí.

Dalo by se toho napsat mnoho. Vždyť každý správný rybář ví, že o zážitky na rybách není nouze. Tímto chci poděkovat Honzovi Tolarovi, celému týmu Mastodont Baits: „Chlapci a dívko, děláte to dobře.“ Přeji další nevyčerpatelné zážitky a úlovky všem správným a ohleduplným rybářům.

Všichni rybí obři jsou samozřejmě zpět ve vodě, kam patří, a čekají na další rybáře.

S pozdravem

Jirka Černý

Jaro je jaro..

Jaro je jedno z nejkrásnějších období pro lov velkých kaprů, proto jsme naváleli dopředu co šlo a vyrazli na 8 dní na naše milované Labe. Sebou jsme si nabalili tři kg předem nadipovaného bolilie od všech druhů, nějaké testovací kule na příští rok, popky, pasty, boostery a 10kg nakvašeného partiklu. Voda měla teplotu 16°C k ránu, takže jsme volili místa poblíž partií, kam se ryby stahují ke tření. Vybalili jsme věci, postavili bivak a jeli natěšeně prozkoumat svět pod hladinou. Hned po prvních metrech bylo zřejmé, že ryb je ve vodě víc než dost. Většina jich byla naskládaná na bližší hraně koryta na 2,5 metrech a vnější hraně osmimetrové díry kolem 5,5 – 6,5 metru. Skupinky dvou, tří větších ryb vypadaly celkem nadějně i když se poflakovaly uprostřed sloupce. Místo nejblíž partií tření jsme přenechali Pepíkovi, který měl přijet za námi za pár dní s tím, že místo jen pokrmíme, aby si ryby zvykly na přítomnost krmení bez šňůr a nástrah a získali tak větší důvěru k boilie. Jediné co nám trochu dělalo starosti byl vysoký tlak a velmi slabý východní vítr. Proto jsme se rozhodli, že na večer zavezeme pruty jen s pár kuličkami v PVA do houfů na hrany A uvidíme, co se bude do rána dít.

Kolem jedenácté hodiny večer přišla Jirkovi jízda na dvě kuličky mastodontu, kterou se mu nepodařilo proměnit, mě ve čtyři ráno probudil sportovec okolo 60cm na tropical a pak nastal několika hodinový klid zbraní. Počasí se neměnilo, takže jsme se rozhodli, že změníme taktiku my a zkusíme ryby probrat partiklem s boostrem a napůleným boilie, trochu v obavách, aby jsme ne místo nestáhli mnoho malých kaprů. Plošně jsme pokrmili ze člunu, ryby jako by se za noc z míst vůbec nehly, akorát na místě vedle jsme již pozorovali vyšší přítomnost hloučků větších ryb na hloubce okolo 2 metů. Do partiklů jsme napůlili hlavně mušli, rybu banán a jen trochu tropicalu a mastodontu. Na zbytek druhů jsme se už za výpravu ani nedostali. Jirka se rozhodl levý prut vytáhnout do mělčích partií při břehu na mušli s mastodontem a druhý na lavici kolem 3 metrů čistě na mastodont. Já jsem zůstal věrný hraně na 5,5 kam jsem posadil 2x 20mm banánu a duhý prut jsem zavezl na 6,5 metru s jendou kulí tropicalu s čepičkou z 1/2 fluo pop up ananasu. Možná se ptáte proč jsem těsně před třením volil tyto pratie, ale mám zkušenost, že z těchto děr chodí sice méně záběrů, ale za to větší ryby. Mám za to, že je to způsobeno velkým počtem sumců, kterým se malý kapr vyhne, ale větší ryby už sumce ignorují. Je to jen má teorie, ale funkční, když vám nevadí občasný sumčí záběr. Moje pruty na hloubce zůstávaly dál hluché až na jeden sumčí záběr, který se mi nepodařilo proměnit. Sumneček mi parádně procvičil na člunu, ale zvednout se nenechal. V deset večer přišela Jirkovi na kombinaci mušle a mastodontu první slušná ryba výpravy. Kapřík 8kg. Bohužel to byl Jirkovo poslední kapr, jelikož omarodil chřipkou, takže jsem přišel o parťáka.

 

K ránu se povedlo vytáhnout ještě pár kapříků oklo 6kg, ale to už za Jirku zaskakolala dočasně Klárka. První rybu sezóny na první rybačce vytáhla na tropical.

 

Odpoledne jsem lehce pokrmil kobrou a jeden prut jsem zavezl na lavici okol tří metrů na mušli, druhý jsem nechal ležet na díře v 6,5 metrech s přáním velké ryby. Na večer se vrátil Jirka, sice již nechtytal a vypadal na umření, ale byl jsem rád, kdyby byla potřeba nějaká asistence při zdolávačce, nebo u focení než přijede Pepa. Zatáhlo se a tlak šel dolu, vítr se změnil na západní a já cítil, že by to konečně mohlo přijít. Zhruba v půl desáté přišla neskutečně pomalá jízda z lavice na třech metrech. Po přiseknutí mi bylo jasné, že je to těžký soupeř. Razantní kopance do vlasce mi dávali najevo, že je to opět sumec, který se semnou vůbec nebavil. Ve světle čelovky jsem pozoroval, jak si to šine dírou proti proudu na nejhlubší místo do vázek. Sportexy jak luk, shimanka utažená na max, ale všechno bylo marné. Ani jesem nestihl naskočit do člunu a ryba byla pryč. Vztekle jsem převázal prut na odhoz, dal na něj banán rybu, odhodil do plavebky a čekal co se bude dít. Asi po hodině přišel amuří záběr, který jsem neproměnil, stažené boilies přes zarážku mi napovědělo, že máme nečekané návštěvníky. V půl dvanácté přišla jízda a uklidnění v podobě šupíka kolem šesti kg. Šel jsem si lehnou s myšlenkami na to, že by nebylo špatné naválet sumčí boilie a zkrátit si příští jaro sumcařinou na boilie s tvrdou děličkou...

Ve čtiři ráno přišel razantní budíček na prut z díry v 6,5m, hned bylo znát, že je to hezčí ryba. Po 10 minutách boje přistál na podložce krásný šupík o váze 15,7kg, který lupnul rozmáčený tropical s půl popkou ananasu. Budím Jiříka a jde se fotit. Mám obrovskou radost, že se vyčkávání vyplatilo!

 

 

Znovu zavážím na díru a čkám příjezd Pepíka. Ten přijel v dobrém rozmaru akrotát při zdolávání jednoho ze tří menších kapříků, které dopoledne ještě přišli klárce z menší hloubky.

Během oběda přišla změna počasí, tlak šel nahoru a opět začal foukat vítr z východu. Udělalo se jasno a to nevěštilo nic dobrého. Jak jsme předpokládali, tak se také stalo. Uběhl den, noc a my byli stále bez záběru i když se nám ryby pravidelně ukazovaly nad krmným místem. Rozhodli jsme se nakobrovat plošně pár kullí a pohodit trochu partiklu ze člunu. Asi dvě hodiny po zákrmu přišel Pepíkovi první záběr z 2metrů. Po krátkém boji měl na podložce první pěknou rybu 10+, kterou ulovil na testované boilie pro rok 2017.

 

V poledne se na nás přijel podívat kamarád Jirka, který mi měl na 5 minut pohlídat moje pruty, než doběhnu pro něco k jídlu. Přišlel, viděl, zvítězil, vyfotil, pustil a odešel :-). Tak už to prostě bývá .. Než jsem stačil ujít půl cesty, tak měl na podložce krásný labský standard 8kg, který přišel ze tří metrů na banán.

Do večera jsme ještě neproměnili pár amuřích záběrů, jelikož jsme měli dlouhé vlasy pod háčkem, také jsme vytáhli několik kapříků mezi 5 - 7 kg. Povětšinou na mělčině u Pepíka a u mě z plavebky. Z ryb konečně začal stříkat partikl s naším boilie, takže se situace zdála být lepší a lepší. Při zavážce bylo vidět, že se již ryby stahují do mělčích partií na tření, voda měla přes den 19°C, takže jsem nechal lovu na dírách a začal krmit blíž břehu a na lavici v půlce toku. Tato volba se vyplatila, večer mi přišel z lavice krásný šupináč o váze 13,8kg, který neodolal kombinaci Tropicalu a Mušle.

 

 Pepík posléze hlásí větší rybu na prutu, po vytažení z vody nevěřícně koukáme na rybu, kterou jsem vytáhl před pár dny. Na podložce skončil podruhé můj rekord výpravy, akorát měl o 0,7kg více, nechal se zlákat mastodontem ve dvou metrech. Poprvé jsem viděl, že by se větší ryba ulovila během pár dní dvakrát. Mastodont z ní vyloženě stříkal!

 Ráno přišel Pepíkovi krásný lysec na mastodont. Mě trápily amuří záběry na tropical a banán, které jsem nedosekl. Přes den se chytilo ještě pár menších kaprů.

 Večer přijel Dan, bohužel už aktivita větších ryb slábla. V noci se mu povedl tento nadějný šupík.

 Mě pro změnu potěšil kráný řádkáč 60cm. Suveréně nejkrásnější kapr, kterého jsem kdy chytl. Pokud ve zdraví doroste, tak z něj bude opravdový skvost Labe!

Následující den byl halvně o rybách do 10kg a to u všech. Záběrů ubývalo vlivem příchodu studené fronty....

 

Pepíkovo kapřík na ryba banán, jeden z pěti kteří zabrali při balení. Bohužel se ryby začaly z ochlazení aklimatizovat až při balení věcí...

 

První letošní větší Labská výprava byla úspěšná. Celkem jsme nachytali 18 kaprů 70+ a nespočet dorostenců Nezdolali jsme čtyři sumce a nedosekli mnoho amurů. Snad se zase brzo dostaneme k vodě a přineseme vám nové zprávy. Tato výprava mi krom mnoha pdnětů  dala dvě hlavní myšlenky.

Udělat čistě amuří výpravu s boilie mastodont a tropical, kdy budu mít pouze krátký vlas a nebudu brát ohledy na selektivnost.

Vytvořit maximálně našlapané sumčí boilie ve velkém průměru pro zpestření příštího jara.

Vrchní kulič J.T a team Mastodont Baits.

 

JLIB_HTML_PAGE_CURRENT_OF_TOTAL